Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) həqiqi və müxbir üzvlüyünə keçirilən seçkilərin nəticələri açıqlanıb. Akademiyanın mətbuat xidmətindən Simsar.az-a verilən məlumata görə, namizədliyini irəli sürənlərdən 26 nəfər həqiqi və 50 nəfər isə müxbir üzv seçilib. Seçkilərin nəticələri aşağıdakı siyahıda təqdim olunub.
Xatırladaq ki, dünən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) həqiqi və müxbir üzvlüyünə seçkilər keçirilib. Akademiyanın həqiqi üzvlüyünə 43, müxbbir üzvlüyünə isə 265 nəfər namizədliyini irəli sürmüşdü.
1.FİZİKA-RİYAZİYYAT VƏ TEXNİKA ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
1.1. Abdinov Cavad Şahvələd oğlu Fizika
1.2. Cəfərov Təyyar Cümşüd oğlu Fizika
1.3. Tağıyev Bahadur Hüseyn oğlu Fizika
1.4. Mehdiyev Məhəmməd Fərman oğlu Mexanika
1.5. Hacıyev Asəf Hacı oğlu Riyaziyyat
1.6. Əliquliyev Rasim Məhəmməd oğlu İnformatika
2. KİMYA ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
2.1. Abbasov Vaqif Məhərrəm oğlu Kimya
2.2. Əliyeva Rəfiqə Əlirza qızı Kimya
2.3. Əzizov Akif Həmid oğlu Kimya
2.4. Qəribov Adil Abdulxalıq oğlu Kimya
2.5. Tağıyev Dilqəm Bəbir oğlu Kimyəvi kinetika və kataliz
3. YER ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
3.1 Babazadə Vasif Məmməd Ağa oğlu Geologiya
3.2. Qədirov Fəxrəddin Əbülfət oğlu Geofizika
3.3. Məmmədov Pərviz Ziya oğlu Geofiziki axtarış üsulları
3.4. Quliyev Hətəm Hidayət oğlu Geomexanika
3.5. Məmmədov Ramiz Mahmud oğlu Coğrafiya
4. BİOLOGİYA VƏ TİBB ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
4.1. Hüseynova İradə Məmməd qızı Biokimya
5. AQRAR ELMLƏR BÖLMƏSİ
5.1. Babayev Məhərrəm Pirverdi oğlu Torpaqşünaslıq
6. HUMANİTAR VƏ İCTİMAİ ELMLƏR BÖLMƏSİ
6.1. Abdullayev Kamal Mehdi oğlu Dilçilik
6.2. Hacıyev Tofiq İsmayıl oğlu Dilçilik
6.3 Hüseynov Rafael Baba oğlu Ədəbiyyatşünaslıq
6.4. Kərimov Teymur Həşim oğlu Ədəbiyyatşünaslıq
6.5. Məlikov Arif Cahangir oğlu Sənətşünaslıq
6.6. Fətullayev Şamil Seyfulla oğlu Sənətşünaslıq
7. NAXÇIVAN BÖLMƏSİ
7.1. Talıbov Tarıyel Hüseynəli oğlu Botanika
8. GƏNCƏ BÖLMƏSİ
8.1. Əliyev Fuad Yusif oğlu Kimya
3. “AMEA üzvlərinin və onun rəhbər orqanlarının seçkiləri haqqında Əsasnamə”yə müvafiq olaraq, AMEA-nın müxbir üzvlüyünə aşağıdakılar namizəd seçilmiş hesab edilsinlər:
1. FİZİKA-RİYAZİYYAT VƏ TEXNİKA ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
1.1. Abdinov Ovsat Bəhram oğlu Fizika
1.2. Cəfərov İsgəndər Həsən oğlu Fizika
1.3. Hüseynov Rauf Rüstəm oğlu Fizika
1.4. Kazımzadə Aydın Həsən oğlu Fizika
1.5. Məmmədov Nazim Timur oğlu Fizika
1.6. Nəcəfov İsmət Məhəmməd oğlu Fizika
1.7. Nəhmədov Ənvər Piriverdi oğlu Fizika
1.8. Pənahov Geylani Minhac oğlu Mexanika
1.9. Bilalov Bilal Telman oğlu Riyaziyyat
1.10. Quliyev Vaqif Sabir oğlu Riyaziyyat
1.11. Ayda-zadə Kamil Rəcəb oğlu İnformatika
1.12. Həsənov Afiq Rəşid oğlu Texniki elmlər
2. KİMYA ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
2.1. Babanlı Məhəmməd Baba oğlu Qeyri-üzvi kimya
2.2. Mustafayev İslam İsrafil oğlu Radiasiya kimyası
2.3. Əlimərdanov Hafiz Mütəllim oğlu Neft kimyası
2.4. Cəfərov Valeh Cabbar oğlu Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası
2.5. Əsədov Ziyafəddin Həmid oğlu Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası
2.6. Məmmədov Bəxtiyar Əjdər oğlu Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası
3. YER ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
3.1. Əliyeva Elmira Hacı-Murad qızı Geologiya
3.2. Əliyev Çingiz Səid oğlu Geofizika
3.3. Yetirmişli Qurban Cəlal oğlu Seysmologiya
3.4. Kəngərli Tələt Nəsrulla oğlu Geotektonika
3.5. Əlizadə Elbrus Kərim oğlu Coğrafiya
3.6. Qardaşov Rauf Hacı oğlu Okeanologiya
3.7. Salavatov Tulparxan Şarabudinoviç Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi
3.8. Süleymanov Bağır Ələkbər oğlu Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi
4. BİOLOGİYA VƏ TİBB ELMLƏRİ BÖLMƏSİ
4.1. Bayramov Nuru Yusif oğlu Tibb elmləri
4.2. Qurbanov Fazil Səməd oğlu Tibb elmləri
4.3. Musayev Şakir Məzlum oğlu Tibb elmləri
4.4. Əli-zadə Validə Mövsüm qızı Bitki fiziologiyası
4.5. Qarayev Zakir Ömər oğlu Mikrobiologiya
4.6. Şahmuradov İlham Əyyub oğlu Bioinformatika
4.7. Qurbanov Elşad Məcid oğlu Botanika
4.8. Məmmədov Tərlan Həzərpaşa oğlu Molekulyar biologiya
5. AQRAR ELMLƏR BÖLMƏSİ
5.1. İsmayılov Amin İsmayıl oğlu Torpaqşünaslıq
5.2. Əkpərov Zeynal İba oğlu Aqrar elmləri
6. HUMANİTAR VƏ İCTİMAİ ELMLƏR BÖLMƏSİ
6.1. İmanov Muxtar Kazım oğlu Ədəbiyyatşünaslıq
6.2. Mütəllimov Təhsin Mütəllim oğlu Ədəbiyyatşünaslıq
6.3. Nağısoylu Möhsün Zellabdin oğlu Ədəbiyyatşünaslıq
6.4. Paşayeva Nərgiz Arif qızı Ədəbiyyatşünaslıq
6.5. Salamzadə Ərtegin Əbdül Vahab oğlu Sənətşünaslıq
6.6. Axundova Nərgiz Çingiz qızı Tarix
6.7. Mustafayev Şahin Məcid oğlu Tarix
6.8. Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı Şərqşünaslıq
7. NAXÇIVAN BÖLMƏSİ
7.1. Məhərrəmov Saleh Heydər oğlu Biologiya
7.2. Bağırov Adil Nəsib oğlu Dilçilik
7.3. Abbasov Əliəddin Dəyyan oğlu Kimya
7.4. Səfərli Hacıfəxrəddin Yəhya oğlu Tarix
7.5. Şahverdiyev Zəhmət Əbülfət oğlu Tarix
8. GƏNCƏ BÖLMƏSİ
8.1. Cəfərov İbrahim Həsən oğlu Biologiya
Aysel Kərimova